TOP

TOP 10 Fototapet Inspirowanych Sztuką

Pixers uważamy, że piękne przedmioty dodają życiu odrobiny piękna, które sprawia, że świat wydaje się lepszy. Dlatego właśnie inspiruje nas sztuka i kultura, z uporem maniaków śledzimy najnowsze trendy i wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów. Czasami jednak lubimy wrócić do przeszłości i sięgnąć po klasyki. Dzisiaj prezentujemy dziesięć fototapet inspirowanych największymi dziełami malarstwa – od renesansu po współczesność.

To oczywiste, że fototapeta nie zastąpi oryginalnego obrazu, ale jak wiemy wszystkie one są zamknięte w kościołach, muzeach czy galeriach, dlatego wychodzimy z założenia, że inspirowana dziełem sztuki fototapeta będzie o niebo bardziej efektowna niż marna reprodukcja. Nie musicie nam wierzyć na słowo – zobaczcie sami, jak obrazy, na bazie których powstały prezentowane niżej produkty, przeistaczają się w spektakularne fototapety. W makroskali fragmenty dzieła Michała Anioła czy Picassa wyglądają zupełnie nieziemsko! A przy okazji… przemycimy tutaj trochę wiedzy z historii sztuki:

Michał Anioł, Stworzenie Adama, Kaplica Sykstyńska, 1511-1512

Scena stworzenia Adama autorstwa wybitnego rzeźbiarza i malarza, Michała Anioła, stanowi jeden z najwybitniejszych fragmentów fresków mistrza znajdujących się na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej. Centralną częścią jest moment samego aktu stworzenia – dłoń Adama i Boga prawie się dotykają. Nie bez powodu to właśnie ta scena jest najczęściej reprodukowaną w popkulturze. U nas pojawia się na ścianie w salonie w wersji minimalistycznej.

Michał Anioł, „Stworzenie Adama”

Fototapeta Ręce Boga i Adama PIXERS

Sandro Botticelli, Narodziny Wenus, 1484–1486

Obraz ukazujący najpiękniejszą kobietę mitologii greckiej (która w oryginalnej wersji nosiła imię Afrodyty) był już wielokrotnie przerabiany i wykorzystywany w kulturze wizualnej. Sama Wenus nie stanowi dzisiaj (podobno) ideału piękna, ale wciąż jest uosobieniem powabu i kobiecej delikatności. Jej narodziny z piany morskiej u brzegów Cypru są chyba najbardziej znanym mitem starożytności. W Pixersproponujemy wykorzystanie wizerunku Wenus  w postaci szkicu na ścianie w salonie lub sypialni. Oryginał zobaczycie w Galerii Uffizi we Florencji.

sandro Botticelli - Narodziny Wenus - blog PIXERS

Sandro Botticelli, „Narodziny Wenus”

PIXERS- Narodziny Wenus Naklejka

Fototapeta „Narodziny Wenus”, Pixers

Rafael, Madonna Sykstyńska, 1512

Mało kto wie, że słodkie pulchne aniołki spoglądające w niewiadomym kierunku to dolna część doskonałego dzieła Rafaela Santi, najmłodszego z trzech geniuszy Renesansu, wymienionego już Michała Anioła i Leonarda da Vinci. Rafael zasłynął z delikatnych przedstawień Madonn, które urzekały współczesnych, a do dzisiaj pozostają jednymi z najpiękniejszych. W Pixers wykorzystujemy zaś ulubione przez was aniołki.

Rafael, Madonna, Kaplica Sykstyńska - blog PIXERS

Rafael, „Madonna Sykstyńska”

Anioły, Fototapeta PIXERS - inspirowana Rafaelem

Fototapeta „Dwa Anioły”, Pixers

Hokusai Katsushika, Drzeworyt Wielka fala w Kanagawa z cyklu 36 widoków na górę Fuji, 1830-1833

Kolejny hit akcesoriów do domu i nadruków na materiały. Z innego kręgu kulturowego, bo z Japonii, dzieło pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Hokusai jest uważany za jednego z najwybitniejszych malarzy i twórców grafik w stylu ukiyo-e. Wielka fala w Kanagawa to również drzeworyt, który podobnie jak wiele innych jego prac, był inspiracją dla sztuki impresjonistów. Oryginał, wbrew temu co moglibyśmy sobie wyobrażać, jest maleńki, ma 25×37 cm. Okazuje się, że w wersji makro wygląda równie wspaniale.

Hokusai Katsushika, Wielka fala w Kanagawa - blog PIXERS

Hokusai Katsushika, „Wielka fala w Kanagawa”

Fototapeta „Japonia”, Pixers

Gustav Klimt, Pocałunek, 1907-1908

Obraz olejny wiedeńskiego kontrowersyjnego artysty, jednego z twórców secesji wiedeńskiej, powstały w czasie opisywanym jako „złoty okres” Klimta. Do stworzenia dzieła autor wykorzystał płatki złota, dzięki czemu ten sporej wielkości obraz (180×180 cm) błyszczy niczym drogocenny klejnot. Obraz przedstawia zatraconą w miłosnym objęciu parę kochanków odzianych w powłóczyste szaty. To romantyczne przedstawienie zostało przez Pixers uproszczone i sprowadzone do podstawowych form tak, że we wnętrzu prezentuje się wykwintnie, choć nie nachalnie.

Gustav Klimt, Pocałunek - blog PIXERS

Gustav Klimt, „Pocałunek”

Fototapeta Abstrakcyjny Klimt, PIXERS

Fototapeta „Abstrakcyjny Klimt”, Pixers

Georges Braque, Skrzypce i Gazeta, 1912

Twórczość Braque’a była na początku XX wieku związana z Picassem, z którym współtworzyli wspólnie ruch zwany kubizmem. W swoim malarstwie rozbijał przedmioty na części pierwsze tak, aby ukazywać je w ich pełnowymiarowości. Charakterystyczne, właśnie kubistyczne formy, łączył z ograniczoną paletą kolorów, przez co osiągał nieraz zupełnie abstrakcyjny efekt. Obraz ukazujący skrzypce i gazetę to niezwykle harmonijna kompozycja, na której artysta uchwycił delikatność instrumentu i zestawił go z czcionkami wyjętymi z paryskich gazet.

Georges Braque Naklejka - PIXERS

Fototapeta „Gitara”, Pixers

Georges Braque Naklejka - PIXERS

Fototapeta „Gitara i Twarz”, Pixers

Pablo Picasso, Sen (La Rêve), 1932

Sen to obraz będący świadectwem burzliwego życia miłosnego Picassa. To portret 22-letniej wówczas kochanki artysty, który był już wtedy 50-latkiem. Kobieta to Marie-Thérèse Walter, matka córki artysty Mai Widmaier-Picasso. Proste formy i kontrastujące kolory wyznaczają późny styl twórcy, który został doceniony na aukcji – w 2013 obraz trafił w ręce Stevena A. Cohena, który zapłacił za dzieło największą w historii aukcji sztuki w Ameryce sumę, 155 milionów dolarów. W Pixers możecie kupić jego fototapetową wersję za znacznie mniejszą kwotę.

Picasso Sen - Obraz PIXERS

Piet Mondrian, Kompozycja z czerwonym, niebieskim, żółtym II, 1930

Malarstwo Mondriana to esencja prostoty – filozoficzna wręcz interpretacja świata widzialnego za pośrednictwem linii poziomych i pionowych, wypełnionych podstawowymi kolorami. Napięcia między liniami mają wyrażać różne natężenie energii, jaką emanują. Mondrian nazwał swoje dzieła neoplastycznymi – choć jego kompozycje mogą wydawać się przypadkowe, jest w nich ukryta głębsza refleksja na temat geometrii świata. W 1965 roku Yves Saint Lauren stworzył sukienkę ze wzorem opartym na pracach holenderskiego artysty. W 2014 roku Pixers proponuje fototapety ze słynnym motywem, który świetnie sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach.

Piet Mondrian - blog PIXERS

Piet Mondrian, „Kompozycja z czerwonym, niebieskim, żółtym II”

Piet Mondrian - Fototapeta PIXERS

Fototapeta „Mondrian”, Pixers

Piet Mondrian Sukienka

Yves Saint Lauren – sukienka inspirowana obrazami Mondriana, 1965

Andy Warhol, Puszki z Zupą Firmy Campbell, 1962

Dzieło najbardziej rozpoznawalnego twórcy pop-artu to 32 płótna, każde o wymiarach 51×41 cm, które przedstawiają puszkę z zupą firmy Campbell we wszystkich dostępnych w tamtych czasach smakach. Uczynienie ze zwykłego przedmiotu dzieła sztuki było manifestacją wolności sztuki, ale także ironicznym komentarzem do masowej kultury. Właśnie jeśli odczytamy tę pracę w kontekście kulturowym i historycznym, dostrzeżemy jej geniusz. Pojedyncza puszka zupy równie dobrze może też spełniać rolę dekoracyjną – np. w kuchni jako naklejka ścienna od Pixers.

Andy Warhol - Naklejka PIXERS

Damien Hirst, Row, 1988

Damien Hirst to najbardziej znany (i najdroższy) artysta wywodzący się z grupy Young British Artists, artystycznej formacji ukształtowanej w Londynie, a rozsławionej w latach 90. na scenie międzynarodowej. Szerszemu gronu znany z szokujących instalacji z martwymi zwierzętami w formalinie, zaczynał od malowania na płótnie kolorowych kropek równej wielkości. Prosty pomysł zyskał wielu zwolenników i twórca szybko stał się gwiazdą w świecie sztuki. Dzisiaj ma podobno asystentów, którzy malują mu idealnie równe kropki. W Pixers proponujemy natomiast kropkowane ściany – zupełnie nowoczesne i urocze.

Damien Hirst, Row, 1988

Kropki Hirsta - Fototapeta PIXERS

Fototapeta „Kropki”, Pixers

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: